ورود Language: English

یک شنبه, 22 فروردین 1400 07:33:25

افتخارات
تعمیرات اساسی توربوژنراتور SGT-700 زیمنس برای اولین بار در کشور

 

توربو ژنراتور 30 مگاواتی از نوع SGT700 ساخت شرکت زیمنس که سال گذشته دچار آسیب دیدگی اساسی شده بود، به همت مدیران و مسئولین شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند (ره) و توسط یک شرکت داخلی تحت تعمیرات اساسی قرار گرفته و مجددا در مدار قرار داده شد. انجام تعمیرات اساسی بر روی توربین مذکور در این سطح و توسط توان داخلی، برای اولین بار در کشور و در دنیا صورت تحقق پذیرفت. پیش از این تعمیرات توربین های از نوع SGT700 در سطح جهان تنها در انحصار شرکت سازنده اصلی یعنی زیمنس بوده است.

شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند (ره) با ظرفیت تولید روزانه بیش از 16 میلیون لیتر بنزین با استاندار یورو 4 بزرگترین و مهمترین مجتمع  پالایشگاهی کشور محسوب میشود که امنیت تأمین انرژی پایدار آن همواره یکی از مهمترین اولویت ها و دغدغه های مدیران و مسولین مربوطه محسوب میشده است. به همین جهت انرژی مورد نیاز واحد های مختلف آن پالایشگاه به صورت خود تأمین و با استفاده از واحدهای توربو ژنراتور صورت میپذیرد. پیچیده ترین دستگاه های موجود در پالایشگاه سه واحد توربوژنراتور گازی از نوع SGT700 هریک با توان اسمی حدودا 30 مگاوات هستند که در خلال طرح توسعه پالایشگاه که با هدف رساندن ارزش ‌تولیدی محصولات آن به شش‌میلیارد یورو و افزایش ظرفیت تا 270هزار بشکه در روز انجام شد، خریداری شدند. با شدت یافتن تحریم های ظالمانه علیه کشورمان که مقارن با راه اندازی توربین های مذکور رخ داد، شرکت سازنده اصلی یعنی زیمنس از ارائه خدمات لازم به پالایشگاه شازند سر باز زد و توربین های مذکور بدون اسناد فنی، قطعات یدکی و ابزارهای مخصوص که لازمه نگهداری و تعمیرات دستگاه های پیچیده ای از این نوع  هستند، تنها با همت متخصصین پالایشگاه و برغم مشکلات فراوان مورد بهره برداری قرار گرفتند.

 متأسفانه در سال 1393 یکی از واحدهای مذکور بدلیل ورود جسم خارجی به محفظه توربین دچار آسیب دیدگی شدید گردید به گونه ای که کلیه قطعات متحرک و ثابت بخش دوار کمپرسور که قطعات مهم و گرانقیمتی محسوب میگردند و تکنولوژی تولید آنها در انحصار شرکت های معتبر غربی است از بین رفته و عملا امکان بهره برداری بیشتر از توربین سلب گردید که این موضوع امنیت تأمین پایدار انرژی واحد های پالایشگاه را با مخاطره مواجه میساخت. پیرو این حادثه مسولین مربوطه در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و بخش های عملیات و تعمیرات پالایشگاه به اتکاء توان داخلی در صدد انجام تعمیرات اساسی دستگاه مذکور برآمدند. از آنجا که توربین های مذکور در زمره پیچیده ترین توربین های موجود در دنیا بوده و نیز هیچگونه قطعه یدکی و ابزار مخصوصی توسط فروشنده در اختیار پالایشگاه قرا نگرفته بود، دستیابی به این مهم در ابتدا بسیار سخت و حتی غیر ممکن مینمود. اما با توجه به نیاز پالایشگاه به ماشین مذکور همچنین اعلام آمادگی و انتخاب پیمانکار داخلی یعنی شرکت ناب اندیشان هزاره سبز (NHS Co.) جهت انجام این مهم، عملیات مذکور در شهریور ماه 1393 آغاز شد. جهت انجام عملیات تعمیرات اساسی ، پیمانکار موظف به اجرای موارد ذیل گردید:

  1. تأمین نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده
  2. طراحی و ساخت ابزارهای مخصوص لازم جهت دمونتاژ و مونتاژ توربین
  3. انجام عملیات دمونتاژ توربین
  4. تأمین قطعات یدکی اصلی و مصرفی مورد نیاز که با توجه به شرایط سخت تحریم، منابع محدود و حساسیت قطعات، بسیار سخت مینمود
  5. تعمیر قطعات آسیب دیده بخش داغ توربین که با توجه به پیچیدگی قطعات و عدم اجرای موارد مشابه قبلی و همچنین عدم وجود قطعه جایگزین، کار بسیار پر ریسکی مینمود
  6. انجام عملیات مونتاژ قطعات تأمینی و تعمیری و تست مجموعه دوار ماشین با وزن 1،800 کیلوگرم در دور بالاتر از 11،000 دور بر دقیقه
  7.  مونتاژ مجدد کلیه اجزاء ماشین بر اساس دستور العمل های موجود ، با دقت های لازم و تست و راه اندازی مجدد توربین

پیمانکار مذکور با همراهی و حمایت مسئولین و پرسنل پالایشگاه از ابتدای پروژه با جدیت بر انجام امور فوق همت گمارد و در نهایت به لطف خدواند متعال در آذرماه جاری توربو ژنراتور آسیب دیده SGT700 پس از انجام موفقیت آمیز کلیه اقدامات لازم در مدار قرار گرفت تا برگ زرین دیگری بر کتاب همت جوانان این مرز و بوم اضافه شود.

تعداد بازدید 24365
بازگشت